Schronisko w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowa pod nadzorem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza ukończona została w roku 1876. Schronisku nadano wówczas imię Wincentego Pola – zasłużonego geografa, propagatora turystyki górskiej oraz odważnego patrioty, uczestnika Powstania Listopadowego. Schronisko w pierwszych latach gościło wielu znamienitych gości m.in.: Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przed Roztokę biegła bowiem droga w kierunku Morskiego Oka i Tatr Wysokich.

W latach 1911-1912 wybudowano w miejscu pierwszego budynku, nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane.
  W tym czasie do ksiąg pamiątkowych wpisało się wielu aktorów, poetów, polityków i artystów. Schronisko stanowiło  dla Taterników bazę wypadową na słowacką część Tatr, bowiem możliwa była w tym czasie przeprawa przez rzekę Białkę płynącą obok roztockiej polany.

W latach 70. i 80. schronisko było miejscem spotkań polskich himalaistów, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na azjatyckich ośmiotysięcznikach.
Oddalone obecnie od głównego szlaku do Morskiego Oka schronisko wraz z niezwykłą polaną zachowało w sobie urok dawnych lat. 
 
W dziale historycznym pragniemy przybliżać Wam dziedzictwo tego niezwykłego miejsca, w którym trudno się nie zakochać.

Poznaj swojego patrona

Świat trwa na tyle długo, że nie sposób spamiętać wszystkich świętych, którzy się przewinęli przez nasz ziemski padół. Warto jednak poznać tych, którzy są nam bliscy z powodu miłości do gór i troski o nas - turystów.

Roztoka za czasów Grabowskich

Wawrzyniec Żuławski - polski taternik, ratownik i pisarz pozostawił niezwykłe opowiadanie o międzywojennych czasach, w których gospodarzami schroniska była rodzina Grabowskich. Podróż w czasie czas zacząć!

Odkryj postać Bartusia

Bartuś Obrochta to legendarny gospodarz naszego schroniska. Strażnik, myśliwy, przewodnik pierwszych tatrzańskich wycieczek i muzyk zakochany w swoich skrzypcach. Poznaj bliżej tę niezwykłą postać! 

Pokój 12A

Historię Roztoki tworzą historie turystów, którzy odwiedzili schronisko. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoimi opowieściami o górach i naszym schronisku. A teraz głos oddajemy panu Leszkowi: Tatry znałem i odwiedzałem od dziecka ale tak naprawdę świadomie wróciłem w nie 10 lat temu.

Kim był Wincenty P?

Patron schroniska w Roztoce żył w czasach nam zbyt odległych, byśmy mogli go zrozumieć. A jednak przyjrzymy się jego życiu bliżej. Niekiedy postaci z dawnych czasów potrafią inspirować, wskazywać ciekawe ścieżki, zapalać do nowych projektów... Zatem czas odkurzyć książki, wsiąść do kapsuły czasu i poznać bliżej Wincentego P.